Ekonomi

ABD’de imalat PMI beklenenden fazla arttı

S&P Global, Şubat ayı için önde gelen ABD imalat, hizmet ve bileşik PMI verilerini yayınladı.

Buna göre imalat sanayi PMI Şubat ayında bir önceki aya göre 0,9 puan artarak 47,8 oldu.

Piyasa beklentilerinin üzerinde yükselen endeksin bu dönemde 47,1 değerini alması bekleniyordu. Sektördeki daralmanın devam ettiğini gösteren endeks Ocak ayında 46,9 oldu.

ABD’de hizmet sektörü PMI da Şubat ayında bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 50,5 oldu. Piyasa beklentilerinin üzerinde çıkan endeksin 47,2 olacağı iddia edildi. Hizmetler sektöründe genişlemeye işaret eden endeks Ocak’ta 46,8 oldu.

Şubat ayında imalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI aylık 3,4 puan artarak 50,2 oldu. İktisadi faaliyetteki genişlemeyi gösteren bileşik PMI Ocak’ta 46,8 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, yüksek faiz oranları ve yüksek hayat pahalılığına rağmen enflasyonun zirve yaptığı ve resesyon risklerinin azaldığı yönündeki işaretlerle iş dünyasında olumlu bir havanın hakim olduğunu söyledi.

Sıkı işgücü piyasasının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklerine işaret eden Williamson, hizmetler segmentinde hızlanan fiyat artışının, daha yüksek faiz oranlarına yönelik davetleri artırarak başlangıçtaki genişlemeyi bastırabileceğini söyledi.

PMI bilgilerinin 50 ve üzeri değerlere sahip olması bölümde genişleyecek, altındakalan daralmayı gösterir.

haber-yerkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu