Haber

AB sağlık kurumuna göre ‘Kraken’ alt varyantının düşük riski

Avrupa Hastalık Kontrol ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüsün Kovid-19 hastalığına neden olan “XBB.1.5” kodlu alt varyantının risk seviyesinin düşük olduğunu bildirdi.

Avrupa Birliği’nin (AB) sağlık kurumu ECDC, Omicron’un “Kraken” adlı XBB.1.5 alt varyantı için risk değerlendirmesini yayınladı.

Avrupa ülkeleri için Kraken’in genel risk seviyesini genel nüfus için “düşük” olarak belirleyen ECDC, bu alt varyantın oluşturduğu riskin yaşlılar, aşılanmamışlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar için “orta ila yüksek” olduğunu kaydetti. .

Bu değerlendirmenin önümüzdeki haftalarda değişebileceğinin altını çizen ECDC, bu alt varyantın 1-2 ay içinde AB’de baskın hale geleceği öngörüsünü paylaştı.

Değerlendirmede, “Şu anda XBB.1.5’in enfeksiyon şiddetinin daha önce yayılmış Omicron alt soylarından farklı olduğuna dair bir işaret yok.” ibaresi yer aldı.

2022’nin son iki haftasında Avrupa’daki koronavirüsler arasında XBB.1.5 oranının yüzde 2,5 olduğu ve ABD’deki mevcut varyantlardan yüzde 12 daha hızlı yayıldığı bildirildi.

XBB.1.5 alt değişkeni ilk olarak Ekim 2022’de ABD’de tespit edildi.

saraykoy-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu